בטאון איגוד הטייסים בישראל
The Israeli pilots' Association (ISRALPA) magazine

RCO או TCO?

טייס בודד בקוקפיט: יותר זול ולא פחות בטוח

טייס בודד בקוקפיט או בשם הלועזי RCO – Reduced Crew Operation הוא הנושא הגדול הבא עליו מדברים בתעשיית התעופה * רבים מאיגודי הטייסים בעולם מתנגדים ל-RCO בנימוק של פגיעה בבטיחות הטיסה, אך בחינה של הנושא מעלה תהייה, שמא הסיבה להתנגדות היא פגיעה בתעסוקת טייסים * האם RCO באמת פחות בטוח
מ- TCO – Two-persons Crew Operations?

לעיון בכתבה »
מדיניות תעופה

שעת חירום תעופתית

בעמק יזרעאל או בנגב? על מיקומו של שדה התעופה הבינלאומי הנוסף של ישראל נטוש עדיין ויכוח סוער * גם אם ממשלת ישראל הנוכחית תהיה מהירה והחלטית, יידרשו עשר שנים עד לחניכת השדה המשלים, יהא מיקומו אשר יהיה * התייחסותה של ישראל לתחום התעופה האזרחית דורשת רפורמה דחופה

לעיון בכתבה »
בטיחות טיסה

מה אתה מצייץ?

מה זה טרנספונדר, מהם הקודים בהם הוא משתמש, ולמה הם משמשים? * כל מה שרציתם לדעת על מערכת המעקב המשוכללת שהפכה להיות ציוד בטיחות חיוני וסטנדרטי, ותרומתה לבטיחות הטיסה לא תסולא בפז

לעיון בכתבה »
מבט מתא הנוסעים

סלפי: דיוקן עצמי אותנטי או נרקסיזם?

מימי הנסיכה הגדולה אנסטסיה ברוסיה, עבור בבאז אולדרין בחלל וכלה באורן חזן – כל הזדמנות יפה לסלפי * ויש גם סלפי של צוותי אוויר * כמה תובנות פסיכולוגיות מעניינות על אחת התופעות הפופולריות ביותר בימינו.

לעיון בכתבה »
שדרוג לנוחות

מיטות לנוסעים במחלקת תיירים

כך מתכננים בחברת Air New Zealand לאפשר תנאים סבירים לנוסעיה, בטיסות ארוכות-טווח במיוחד * ואם כבר: טיסה ישירה מת"א ליפן הוכרזה רק לאחרונה. לתשומת לב הממונים.

לעיון בכתבה »
כנפי ההיסטוריה

ארוחת ערב מיוחדת מאד

מי הכין ארוחת מלכים, ארוחת גורמה לכל דבר ועניין, לטייסי אל על שבאו להתאמן בסימולטור במינשנגלאדבך שבגרמניה? לא תאמינו כשתשמעו את התשובה

לעיון בכתבה »
דעה

טסים בין הטילים

איך מצליחים לתמרן בין מתקפות הטילים שחווינו לאחרונה בעת מבצע "מגן וחץ", לבין קיום תעופה אזרחית סדירה?

לעיון בכתבה »
קשר אווירי

יירוט לטובה

מראהו של מטוס קרב זר הטס לצד מטוס הנוסעים בו אתה טס עלול להיות מאוד לא נעים * זה מה שקרה לנוסעי טיסת אל על מאמסטרדם לפני כחודש, שמטוסי קרב אוסטריים הוזנקו לעברם * אלא שלרוב הזנקה כזו מטרתה דווקא לסייע למטוס במצוקה

לעיון בכתבה »
דו"ח מתא הנוסעים

שיק באוויר

מדי הייצוג של הדיילים והדיילות היו תמיד בחזית האופנה והיוו מושא לקנאה * בשנים האחרונות חל מהפך באוויר: בחברת וירג'ן אטלנטיק, למשל, לדיילים מותר ללבוש חצאיות, ולדיילות מכנסיים – בהתאם להגדרתם המגדרית העצמית * ״”style in the aisle הוא לא רק הצהרת אופנה

לעיון בכתבה »
בטיחות טיסה

"הקופסאות השחורות" במבחן

מה קורה אם לאחר תאונה לא מאותרים מקלטי נתוני הטיסה והשמע, או אם המקלטים נמצאים במצב בו לא ניתן להפיק מהם מידע? * מדוע להסתמך על מקלטים המותקנים במטוס, כאשר המטוסים המודרניים "מתקשרים" באופן דו כיווני עם מטה החברה, עם יצרן המטוס, יצרן המנוע וגופים נוספים, באופן רציף בטיסה? * התשובות בכתבה

לעיון בכתבה »
נס בבגדאד

הצלה מופלאה בזכות הצוות

ב-22 בנובמבר 2003 המריא מטוס מטען A300B2-200F משדה התעופה הבינלאומי בבגדאד בדרכו לבחריין. לקראת גובה 8,000 רגל פגעו בכנף שמאל שני טילי סטרלה שגרמו לאש, נזילת דלק ונזק כבד לכנף. המטוס איבד את כל ההידראוליקה וכל ההגאים הפסיקו לתפקד. צוות המטוס, באחד ממפגני מיומנות הטיסה המרהיבים ביותר שנראו מעולם, הצליח להחזיר את המטוס לגישת נחיתה מבוקרת שהסתיימה ללא נפגעים על המטוס או על הקרקע.

לעיון בכתבה »
יום העצמאות

עצמאות תעופתית כחול לבן

מה נשאיר אנחנו לדורות הבאים? כדי לבסס את העצמאות התעופתית הישראלית נדרשים שדות תעופה אזוריים – במקום שדה מרכזי אחד; שימוש אינטנסיבי בסימולטורים בהדרכה; הארכת גיל הכשירות לטיסה; כלי טייס אישיים ואולי אפילו – מטוס נוסעים מתוצרת ישראל?

לעיון בכתבה »
מיוחד!

תחזית: כך ייראה חיל האוויר הישראלי ב-75 השנים הבאות

לוויינים יורי קרני לייזר, מטוס קרב המוביל נחיל כטב"מים לתקיפה, חיסון מטוסי קרב מפני מתקפות סייבר, מערכות שליטה ובקרה מבוססות בינה מלאכותית וטילים היפרסוניים – לא, זה לא עוד פרק בסדרת "מלחמת הכוכבים" – כך ייראה שדה הקרב העתידי * פורסם לראשונה בפודקסט חיל-האוויר, On air חדשנות.

לעיון בכתבה »
דו"ח מתא הנוסעים

לא רק למלכות יופי

דיילוּת היא סוג של צבא, תאמינו או לא * יש מדים, יש סט כללים מחייבים, יש עבודת צוות והתמודדות עם אתגרים מורכבים * אבל יש גם המון יתרונות, יופי והנאה.

מאת: רונית בנימיני

לעיון בכתבה »
כנפי ההיסטוריה

מוזיקה שמיימית

או: איך ארגנתי קונצרט של שלישיית כלי מיתר בקוקפיט, בגובה 35.000 רגל? * סיפור מעשה שכולו אמת, והיה אפשרי רק בימים ההם.
מאת: אילן הייט

לעיון בכתבה »
כתבה מצולמת

עם טייגרמות' בשמי הנגב

צלם המערכת, רון גפני, יצא לטיסה מיוחדת בשמי הנגב: ליווי מטוס הטייגרמות' Tigermoth, שנת ייצור 1938, משדה תימן שליד באר שבע לפראן

לעיון בכתבה »
תעופה פרטית

על APS ו-CAPS

מערכת פשוטה לכאורה שנועד להוריד את מטוס שאינו יכול להמשיך לטוס לקרקע באופן מבוקר באמצעות מצנח בליסטי, הצילה כבר את חייהם של 260 איש * המערכת, CAPS, תוכננה לתת מענה לתקלות מנוע, לאובדן שליטה במטוס, אובדן הכרה של הטייס, התנגשות באוויר ותקלות מבניות קריטיות * והיא פועלת.

מאת: גדעון מנדלסון

לעיון בכתבה »
חסינות מסוכנת

עם כזו חסינות, התעופה עשויה פשוט למות

חוק החסינות המוצע עשוי לפרום את ההגנה הבינלאומית שמעניקה לנו המערכת המשפטית הישראלית * גם אם נועד במקורו להגן על המשרתים, הוא עשוי לייצר מציאות הפוכה לגמרי.

מאת: מידן בר

לעיון בכתבה »
בטיחות טיסה

חדירה למסלול פעיל

חדירה למסלולים היא אחד הגורמים העיקריים לתאונות מטוסים קטלניות * למעשה, התאונה הקטלנית ביותר בתולדות התעופה, בין 747 של KLM ל-747 של PANAM – נגרמה בשל חדירה למסלול * יש גם הגנות: מודעות מצבית של טייסים ופקחים, שימוש בנדב"ר סטנדרטי ועוד * ראו הוזהרתם.

מאת: קברניט מנחם אילן

לעיון בכתבה »
מזרח תיכון חדש

חזון תעופתי בממדים תנ"כיים

סעודיה היא מדינה שחושבת בגדול, והאסטרטגיה התעופתית מאחורי חזון 2030 של הממלכה מצדיקה את הכותרת * קצת מספרים שיסברו את האוזן: 100 מיליון נוסעים, 27 שדות תעופה חדשים, 3 חברות תעופה חדשות * יש למה לצפות

מאת: יוסי פישר

לעיון בכתבה »
חדשות על קוליות

החלה בנייתו של מפעל-העל שבו ייוצר מטוס הנוסעים העל-קולי, Boom Overture

מספר ההזמנות למטוסי Overture הגיע ל-130, בשווי של 26 מיליארד דולר * בין המזמינות: אמריקן איירליינס, יונייטד ו-JAL * המטוס יונע ב-100% דלק בר קיימא (SAF) ויעשה את הדרך ממיאמי ללונדון ב-5 שעות * טיסות המבחן הראשונות מתוכננות ל-2026.

מאת: מערכת Iviation

לעיון בכתבה »
חדשות

ישראייר מכרה את שני מטוסי ה-ATR האחרונים שלה וסגרה את צי הטורבו-פרופ

תקבל עבורם 13 מיליון דולר במזומן ותרשום רווח של 2 מיליון * מעתה תפעיל ישראייר מטוסים מדגם יחיד: A-320 * החברה הסבירה, כי "עם סגירת שדה דב פחתה הכדאיות של הפעלת מטוסי טורבו-פרופ"

מאת: מערכת Iviation

לעיון בכתבה »
מזרח תיכון חדש

המזרח הרחוק מעולם לא היה קרוב יותר

סוף סוף, לאחר המתנה מורטת עצבים של שישה חודשים, הלכה גם עומאן בעקבות סעודיה והתירה למטוסים ישראלים לעבור במרחב האווירי שלה * לחצים רבים הופעלו מצד איראן ומדינות אחרות שלא להעניק את האישור לישראל * לאישור העומאני יש חשיבות אסטרטגית רבה, משום שהאלטרנטיבה לצאת מהמרחב הסעודי לאוקיינוס ההודי עוברת מעל תימן.

מאת: דניאל סלאמה

לעיון בכתבה »
פרשנות

התיירות הצולעת בישראל – לא גזירת גורל

תוניסיה מארחת 23 מיליון תיירים בשנה; קפריסין – 17 מיליון; ובישראל – בקושי 4 וקצת מיליון * איך ייתכן שארץ הקודש עבור 3 הדתות הגדולות, מקום בו ביום חורף אחד אפשר לעשות סקי שלג בחרמון וסקי מים לאחר כמה שעות באילת, מצליחה לקושש רק 6% מהתל"ג מתיירות * הפתרון ודאי לא מצוי בביטול הפטור ממע"מ לתיירים.

מאת: קברניט מידן בר

לעיון בכתבה »
חדשות תעופה כללית

תיקון חדש בחוק מתיר נחיתה בשטח הפעלה – לכולם

עם התיקון בחוק, שעבר בוועדת הכלכלה של הכנסת, הפכנו קצת לאמריקה ואולי נחזה בקרוב פריחה של מנחתי דשא * התיקון ירגיע לפחות חלק מהביקורת על הרעש שגורמים המטוסים בשדות התעופה המעטים שנותרו פעילים בישראל.

מאת: עו"ד נתנאל (נתי) פרץ

לעיון בכתבה »
חדשות

מטוסים ישראליים יוכלו לעבור במרחב האווירי של עומאן

האישור – בהמשך לאישור שנתנה סעודיה למטוסים ישראליים לעבור במרחב האווירי שלה * לנוסע הישראלי הנתיב החדש יחסוך כשעתיים ממשך הטיסה * טיסה מישראל לתאילנד תארך 8 שעות במקום 10 כיום, טיסה למומבאי וגואה שבהודו תיארך 5 וחצי שעות במקום 7 וחצי כיום

מאת: מערכת Iviation

לעיון בכתבה »
תעופה ותיירות

החופש לשלם פחות

טיסות "החופש השישי" זולות מטיסה ישירה בחברה אחת ב22% ובחברה אחרת ב-32%. איך זה אפשרי? הסוד הוא במושבים הריקים ובעלות השולית המזערית לכל נוסע. קראו ותבינו.

מאת: גדעון מנדלסון

לעיון בכתבה »
דו"ח מתא הנוסעים

על אירופוביה וחרדות אחרות

חרדת טיסה היא פחד וחשש משתק, לא רציונלי אבל יכול לגרום להימנעות מוחלטת מטיסות * הנוסע החרדתי חווה את הטיסה כאילו היא גורם מסכן חיים שמאיים על חייו ולכן גופו מגיב בהתאם, כאילו הוא נמצא בסכנת חיים. איך מתמודדים עם זה?

מאת: רונית בנימיני

לעיון בכתבה »
בטיחות

האם אנחנו לומדים מהניסיון לטובת מניעת תאונות?

האם זה מקרה, שבאותה החברה, באותו דגם, אירעו שתי תאונות עם מאפיינים דומים? שתי תאונות בהן הייתה גישה לא מיוצבת שחייבה הליכה סביב, נגיעה עמוקה, התעלמות מקריאות להליכה סביב של הקצין הראשון ולבסוף ניסיון להכנסת רברסרים אחרי הוצאתם, בניגוד לספרות? למרבה הצער, התשובה לכותרת, במרבית המקרים, שלילית.

מאת: קברניט אילן מנחם

לעיון בכתבה »

גליון ינואר 2023

"כל אדם בחלל הוא שליח של האנושות כולה" איתן סטיבה, אסטרונאוט, פילנטרופ, הישראלי השני בחלל, על חוויותיו בתחנת החלל הבינלאומית ובטיסה אליה לידיעה המלאה למה אין בישראל "רשימות שחורות" של

לעיון בכתבה »
בטיחות

הגורם האנושי בתאונות 737-8MAX

הבעיה שיצרה מערכת MCAS לטייסי הדגם החדיש ביותר של הבואינג 737 כבר ידועה. אבל, האם זו הסיבה היחידה להתרסקות שני המטוסים, זה האינדונזי וזה האתיופי?

מאת: מנחם אילן

לעיון בכתבה »
בלעדי! ישראלי בסעודיה

"VISION 2030" חזון התיירות של סעודיה במבט ישראלי

עד סוף העשור, סעודיה תשקיע בתשתיות התיירות והתעופה בממלכה כשישה טריליון דולרים * תוקם חברת תעופה שלישית ונחתם הסכם שת"פ עם וויז אייר. יוסי פישר היה הישראלי היחיד שהשתתף בוועידת התיירות WTTC שהתקיימה בריאד.
מאת: יוסי פישר

לעיון בכתבה »
בטיחות

חתחות יכול להפוך לסיוט

טיסת הוואיין איירליינס מפניקס אריזונה להונולולו נחתה בשלום ביעד, אך השאירה אחריה סרטון אשר ייזכר עוד זמן רב * בפעם הבאה הסרטון הזה יכול להיות בעברית.
מאת: קברניט מידן בר

לעיון בכתבה »
פרשנות

השיבה לטורקיה

לראשונה מאז 2007 חברות תעופה ישראליות ינחתו בטורקיה, כבר בפברואר השנה * לאחר 15 שנה בהן החברות הישראליות הביטו בעיניים כלות בחברות הטורקיות, שהפכו את נתב"ג להאב, והפעילו 50 טיסות בשבוע בין שתי המדינות, ניתן סופסוף האור הירוק לחידוש הטיסות. אבי בניהו עושה סדר במפת האינטרסים, הכלכליים והמדיניים
מאת: אבי בניהו

לעיון בכתבה »
אלימות כחוויה יומיומית

אני נותנת שירות – לא משרתת

בשנות עבודתי (הרבות) כדיילת אויר נתקלתי בלא מעט מקרים של חוצפה, חוסר נימוס, בוטות ואלימות מילולית ההולכת וגוברת ולמרות זאת, בכל פעם אני נדהמת מחדש מהגבולות האדומים שנחצים, מהשפה הבוטה, מהמשלב הלשוני הנמוך, מהזחיחות והאלימות המילולית של הנוסע הישראלי בטיסות.
מאת: רונית בנימיני

לעיון בכתבה »
אלימות באוויר

למה אין בישראל "רשימות שחורות" של נוסעים אלימים באוויר?

עם חידוש הטיסות ביציאה מהקורונה, עלה באופן דרמטי מספר התקריות האלימות במטוסים, שכוונו נגד אנשי צוות ונוסעים * בסקר לא רשמי של IATA, טענה אחת מחברות התעופה, שנתקלה ביותר מ-1000 מקרים של נוסעים בעיתיים במהלך שבוע אחד בלבד * ה-FAA טיפל בכ-6,000 דיווחי אלימות ב-2021 * בארה"ב מכניסות החברות את הנוסעים הבעייתיים ל"רשימות שחורות" ולא מסכימות להטיסם שוב.
מאת: דניאל סלאמה

לעיון בכתבה »
חלל ישראלי

"כל אדם בחלל הוא שליח של האנושות כולה"

איתן סטיבה, אסטרונאוט, פילנטרופ, הישראלי השני בחלל, על חוויותיו בתחנת החלל הבינלאומית ובטיסה אליה, על תעופה רקטית על פני כדור הארץ, ועל התקלות המאיימות על התחנה.
מאת: יוסי ארועטי

לעיון בכתבה »
עדכוני תעופה

פנינו אל השמש העולה

החברות הישראליות מתחרות מול החברות ממזרח אסיה, שמחדשות את טיסותיהן לישראל בקצב גובר כמו היינן הסינית, קוריאן ואייר אינדיה – עם יד אחת קשורה * הממשלה חייבת למצוא פתרון פוליטי ועד שזה יסוכם – לפצות את החברות הישראליות על הפגיעה בהן.
מאת: גדעון מנדלסון

לעיון בכתבה »
מאמרים

להסיר את המשקלות מהכנפיים של התעופה הישראלית/ עפר גלבוע, יו"ר קאל

בעולם התעופה ידועה הבדיחה השחוקה לפיה כדי להפוך למיליונר מהשקעות בתעופה צריך ראשית להיות מיליארדר, להשקיע – ולחכות כמה שנים… האמת מאחורי הבדיחה היא, שהתעופה היא ענף, שלצד ההשקעות העצומות

לעיון בכתבה »
חדשות

המטרה המקודשת: הצלתן של חברות התעופה ועובדיהן/ אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה

עולם התחבורה בכלל ועולם התעופה בפרט עברו השנה טלטלה שלא הייתה כדוגמתה.  מהותו של עולם התחבורה היא תנועה – באוויר, בים וביבשה; משבר הקורונה הגביל בעיקר את התנועה, ויחד עם

לעיון בכתבה »
מאמרים

לאחד כוחות באמצעות מיזוג עם המתחרים/ אורי סירקיס, מנכ"ל ישראיר

בשמונת החודשים האחרונים, מתמודדת חברת התעופה ישראייר באופן שונה ולא שגרתי עם המשבר הגדול ביותר בתולדות ענפי התיירות והתעופה. ישראייר לא השביתה, אף לא ליום אחד, את מטוסיה, כשליש מעובדיה

לעיון בכתבה »
מאמרים

תעופה ישראלית חזקה – מרכיב חשוב בביטחון הלאומי/ תא״ל (מיל.) אבי בניהו

דווקא בשעתה הקשה ביותר מקבלת התעופה הישראלית רגעי חסד.  דווקא בימים הללו, בהם מאות טייסים מקורקעים ועשרות מטוסים ניצבים דומם ברחבות החניה, מתפתחת ההכרה בציבור הישראלי שמדינה חפצת חיים צריכה

לעיון בכתבה »
מאמרים

כלכלת התעופה: המגזר הפרטי לא יוכל להתגבר על המשבר ללא סיוע ממשלתי/ אנדי ריקובר, מומחה בכיר לתחבורה אווירית

אחד המגזרים שהושפעו יותר מכל מנגיף הקורונה (COVID-19) הוא סקטור תעבורת הנוסעים האווירית. נפח הטיסות צנח ב-75%-90% בתוך חודש אחד, בהתאם לאזור הגיאוגרפי, וזאת עוד מבלי לקחת בחשבון את המדינות

לעיון בכתבה »
חדשות

גרמניה תומכת ב"לופטהנזה"

הממשלה הגרמנית שולחת לחברת התעופה "לופטהנזה" גלגל-הצלה בצורת 9 מיליארד אירו (€), תוך הבנה שתכנית החילוץ תכלול גם אפשרות להטלת ווטו על ידי הממשלה במקרה של ניסיון השתלטות עוינת על

לעיון בכתבה »
מאמרים

קורונה: גם הזדמנות להתחדשות/ חמי פרס

וועידת ישראל לתעופה 2020 עומדת השנה בצל משבר הקורונה העולמי. לראשונה בהיסטוריה האנושית עצרו בני האדם את גלגלי הכלכלה כדי להציל חיי אדם. סגירת השמים והגבולות פגעו נואשות בכלכלה העולמית

לעיון בכתבה »
מאמרים

"RyanAir": מתנגדים לסיוע ל"לופטהאנזה"

"ראיינאייר," חברת החסך (Low Cost) הגדולה בעולם, הודיעה היום כי תפעל כנגד ה"ההלאמה" החלקית והזמנית של יריבתה הגרמנית, בטענה כי תוכנית הסיוע מהווה "סיוע לא חוקי של מדינה" הפוגעת בתחרותיות.

לעיון בכתבה »
מאמרים

תחרות? בוודאי

תחרות? בוודאי. אבל התעופה הישראלית קודם/ קב' מידן בר, יו"ר איגוד הטייסים הישראלי גיליון מיוחד וחגיגי זה יוצא לאור לקראת ועידת ישראל לתעופה 2020 באחת התקופות המאתגרות והקשות שידענו בענף,

לעיון בכתבה »
חדשות

קורונה: יונייטד תשתמש ברובוטים לחיטוי מטוסיה

חברת "יונייטד" האמריקנית החליטה להשתמש ברובוט, המייצר תרסיס חיטוי קוטל חיידקים ושמשקלו קצת פחות מ-50 ק"ג, במסגרת מאמציה לשכנע את קהל הנוסעים שהטיסות בזמן מגיפת ה"קורונה" הן בטוחות. הרובוט, ששמו

לעיון בכתבה »
חדשות

קורונה בחלל?

הרעיון הוא עתיק יומין: האפשרות שצורת חיים כלשהי שמקורה בפלנטה אחרת תזהם את כדור הארץ, או החשש שמשהו שצמח וחי כאן יגיע לעולמות אחרים. לחששות אלה יש כבר היסטוריה ארוכה.

לעיון בכתבה »
מאמרים

בשורה אחת עם בואינג ואיירבאס/ רפי מטלון, התעשייה האווירית

כשעולם התעופה עצר מלכת בעקבות משבר הקורונה, בחטיבת תעופה של התעשייה האווירית זיהו את המשבר, והפכו אותו להזדמנות בתחום הסבות מטוסי נוסעים למטוסי מטען. במהלך חודשי הסגר ראשון, קיבלנו פניות

לעיון בכתבה »
תמונה לאין טייסים חדשים
עדכוני תעופה

לא מכשירים טייסים

לדברי בית הספר, בכל חברות התעופה בעולם אין דרישה לטייסים חדשים – בעלי ניסיון או חסרי ניסיון – בעתיד הנראה לעין. "יהיה זה הוגן מצדנו להסביר את הצפי לעתיד לחניכי הטייס שלנו בצורה

לעיון בכתבה »
מאמרים

מחזיר את הזמן לאחור

כתבה מצולמת של צלם המערכת רון גפני, שיצא לפגוש את המוזיאון המעופף באזור השרון טייגר מות', ובשמו המלא דה הבילנד DH.82 טייגר מות' (שפירושו המילולי הוא: "עש טיגריסי")  הוא מטוס דו-כנפי וחד-מנועי

לעיון בכתבה »
בטיחות

המטוס האוקראיני לא היה הראשון

בעשורים האחרונים הופלו כמה וכמה מטוסי נוסעים אזרחיים *  הניסיון להגביל או למנוע מעבר מטוסים אזרחיים מעל אזורי מתיחות – לא נוח לישראל תרגם ועיבד: אילן הייט   טיסת UIA752 של

לעיון בכתבה »
סיפורי טיסות

חוויות מאתגרות בנוף קסום

הטיסות בין האיים הקטנים בדרום מזרח אסיה מזמנות לטייסים חוויות לא שגרתיות * מסלול קצר, ילדים חוצים וטרוריסטים בג'ונגל * ולמרות הכל – פיסת גן עדן סיימון טארגה טייסים נדחקים

לעיון בכתבה »
חדשות

70 שנה לרכבת האווירית לברלין

מאת ד"ר נעם הרטוך היה זה ב-23 ביוני 1948, כאשר הפיקוד הבכיר של צבא ארה"ב בגרמניה קיבל הודעה מהגנרל לושיוס קליי, המפקד העליון של כוחות ארה"ב באירופה, ובה נכתב: "רכבת

לעיון בכתבה »

באוויר העולם

חברת "רולס רויס" מתכננת מנוע UltraFan חשמלי  בעת שיצרני המטוסים והמנועים מתמודדים עם הרעיון שמנועי הסילון המופעלים בדלק (דס"ל) ישמשו כמקור הכוח למטוסים רחבי-גוף בעשורים הבאים, חברת "רולס רויס" מנסה

לעיון בכתבה »
חדשות

העולם צמא לטייסים

בעולם מתחילים לחוש במחסור בטייסים, קובע סקר של Aviation Week יחד עם Bank of America Merrill Lynch (BAML) תרגם ועיבד: אילן הייט בסקר, שערכה חברת BAML יחד עם מגזין התעופה

לעיון בכתבה »

מה עשינו נכון?

כשמתמקדים על מה שהטייסים עושים לא טוב – הולכים לאיבוד נתונים חשובים על מה שהם עושים טוב (ובשקט) עיבוד ותרגום – אילן הייט שגיאות אנוש הן הגורם לכ-80% מתאונות המטוסים.

לעיון בכתבה »

טכנולוגיות תעופה עתידיות

עיבוד ותרגום – אילן הייט אילו טכנולוגיות יעצבו את עתיד התעופה? הנה רשימה קצרה של טכנולוגיות ופיתוחים הנמצאים ממש מעבר לפינה: מנועי מניפה Ultra High Bypass: המנועים של מטוסי הנוסעים

לעיון בכתבה »

הפסקת המראה מעבר ל-V1

תרגום ועיבוד: אילן הייט אירוע חמור: מטוס מטען בואינג 767-300 של חברת Cargojet, בשדה התעופה וויניפג, קנדה, הפסיק המראה במהירות שמעבר ל- 1V, בגלל התראה על מדפים. המטוס ובו שני

לעיון בכתבה »
חדשות

הכוח הנשי בקוקפיט

כנס טייסות בינלאומי שנערך בווינה בחן אפשרות להקמת ועדה קבועה ב-IFALPA שתטפל בנושאים המייחדים נשים טייסות * כל המשתתפות רוצות להגיע לכנס בתל אביב * נציגת האיגוד מדווחת: מעין בכר

לעיון בכתבה »

שנה בטוחה!

2019 הייתה אחת השנים הבטוחות בהיסטוריה של התעופה: 20 תאונות קטלניות, 243 הרוגים * 2020 התחילה עם הפלת המטוס האוקראיני על ידי הנ"מ האיראני צחוק הגורל: ימים ספורים בלבד לפני

לעיון בכתבה »

הלכו מכות בקוקפיט – ופוטרו

עיבוד ותרגום: אילן הייט מקור: https://bit.ly/328dLSs שני אנשי צוות אוויר הודים פוטרו לאחר שהוחלפו ביניהם מהלומות בעת טיסה מלונדון למומבאי, ואף עזבו תוך כדי ריב את הקוקפיט. הטייסים – גבר

לעיון בכתבה »

איגוד הטייסים הבינלאומי מפרסם הנחיות להתמודדות עם הפרעות במערכות GPS

הפרעות זדוניות למערכות GPS, כמו Jamming (חסימה) או Spoofing (הטעיה) נחשבות לסיכון של ממש לבטיחות הטיסה המסחרית עיבוד ותרגום – אילן הייט מתוך פרסומי IFALPA – 072018 קבוצת הבטיחות האיזורית

לעיון בכתבה »

האם טייסים צפויים להתנכלות על שדיווחו על בעיות בטיחות?

עיבוד ותרגום: אילן הייט. מקור: https://bit.ly/2Z46Esj בחקירת שתי תאונות ה-737-MAX נמצא כי לפני התאונות דיווחו מודיעים אלמונים, “Whistleblowers”, ל-FAA על בעיות במערכת נגד ההזדקרות כבר באוגוסט 2018. המוות הטרגי והמיותר

לעיון בכתבה »

חוסר שינה כמשפיע על בטיחות הטיסה

עיבוד ותרגום: אילן הייט מקור: https://bit.ly/2YSwXl4 לטייסים הסובלים ממחסור בשינה נגרמות פגיעות במצבי-רוח ובמודעות לסביבה – כך טוען מחקר חדש שפורסם בירחון המדעי Biological Rhythm Research. הממצאים מספקים עוד עדויות

לעיון בכתבה »
מאמרים

המסע לנמיביה – יוני 2019

אלון פרג  את הטיול הזה התחלנו לתכנן  עוד לפני שנה, ביוני 2018. יצאנו אז למסע של שישה ימים בדרום אפריקה במטוסים הזעירים, ועד שהספקנו להיכנס לאווירה ולקצב, הטיול נגמר. קרייג

לעיון בכתבה »
חדשות

הטייסים הם חוד החנית/ אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות.

טייסי ישראל מהווים את חוד החנית של חברות התעופה האזרחיות ומרביתם לוחמי אוויר המגנים על אזרחי ישראל במסגרת שירותם בצה"ל. מדובר בציבור עובדים איכותי, שיודע להגן בעוצמה על זכויות חבריו

לעיון בכתבה »
מאמרים

פסטיבל תעופה מרהיב בבודפשט

דיווח מרתק ממרוץ רד בול, מלווה בצילומים עוצרי נשימה של צלם המערכת כתב וצילם: רון גפני (www.skypics.co.il) זו היתה חגיגה מרהיבה. חגיגת תעופה צבעונית ומרגשת. הצפייה במטוסים המתחרים במסגרת מרוץ

לעיון בכתבה »
חדשות

שדה חדש מהניילונים

ביקור וסיור בשדה התעופה הכי חדש בארץ – שדה רמון * מה עובד ומה לא, כמה מהר אפשר להגיע מהשדה לעיר ומה יקרה אם חלילה ייסגר שדה דב מאת אהרון

לעיון בכתבה »
חדשות

רד בול בודפשט

י צילומים: רון גפני "חגיגה תעופה אמתית ומרהיבה" מספר רון, צלם המערכת שהתארח בתחרות "הצפייה במטוסים המתחרים בבודפשט מעל נהר הדנובה על רקע מבניה המרשימים של העיר היפהפייה הזו, על אלפי

לעיון בכתבה »
חדשות

וועידת ישראל לתעופה 2019 ננעלה בתל אביב, תוך דיונים סוערים בעתידו של שדה דב ורגעים מרגשים עם הענקת אות "יקיר התעופה" לקברניט אנטבה

שר התחבורה, ישראל כ"ץ: אם ראש הממשלה, ושרי הביטחון והאוצר יבקשו לשקול מחדש את החלטתם בעניין פינוי שדה דב – אשמח ואתמוך; אני שר תחבורה – באתי לפתוח נמלי תעופה

לעיון בכתבה »